Ocena rezultatów kampanii reklamowej w Internecie

Rate this post

W trakcie kampanii reklamowej Hewlett Packard wykorzystane w niej bannery zostały wyświetlone 446713 razy. „Kliknięto” na nie 5784 razy. Click Through Ratio(podstawowy wskaźnik służący ocenie skuteczności kampanii  bannerowej; oblicza się go za pomocą wzoru -liczba „kliknięć” na banner/liczba wyświetleń banneru x 100%) całej kampanii wyniósł zatem 1,29 proc. (liczbę wyświetleń bannerów, „kliknięć” na nie, a także wskaźnik CTR dla poszczególnych stron ukazywania się bannerów,przedstawia tabela 6). IDMnet, biorąc pod uwagę i tak bardzo dużą wcześniejszą znajomość firmy Hewlett Packard w Polsce, uznał ten rezultat za bardzo dobry.

Tabela 6. Liczba wyświetleń bannerów na stronach ich ukazywania się (wraz z liczbą „kliknięć” na nie oraz wskaźnikiem CTR)

Witryna Wyświetlenia Kliknięcia CTR Uwagi
Businessman Magazine 17250 276 1,60  
Rzeczpospolita 40000 300 0,75 Dane szacunkowe
Parkiet 60000 400 0,67 Dane szacunkowe
Wyborcza 30000 400 1,33 Dane szacunkowe
Chip 94758 1626 1,72  
PC Kurier 10000 150 1,50 Dane szacunkowe
PC Magazine 42660 300 0,70 Magazyn już nie istnieje
Magazyn Internet 3320 42 1,27  
Web Kurier (banner i artykuł) 10394 562 5,41  
Magazyn x86 19758 316 1,60  
SuperMedia 14000 220 1,57  
Wirtualna Polska 34573 296 0,86  
Optimus Net 70000 896 1,28  
Razem 446713 5784 1,29 Średni CTR

Źródło: IDMnet

Na podstawie przeprowadzonej w tej pracy analizy możliwości i ograniczeń wykorzystania Internetu w reklamie i sposobów reklamowania się w sieci przez firmę, autor stwierdza, że specyfika samego Internetu nie wpłynęła na podstawowe założenia reklamy. Jednakże Internet wymaga zupełnie nowego spojrzenia na formę i strategię reklam, znacząco różniących się od ich tradycyjnych odpowiedników. Bez względu na cel, jaki firma chce osiągnąć: zwiększenie sprzedaży produktu, popularności witryny internetowej czy zbudowania marki w sieci – konieczna jest znajomość zarówno zagadnień z zakresu reklamy, jak i dobra znajomość Internetu.

Obecnie reklama internetowa staje się ważnym elementem miksu marketingowego. Wynika to z dużego potencjału Internetu, jako medium reklamowego, znacznie przewyższającego możliwości mediów tradycyjnych. Dzięki interaktywności Internetu kontakt odbiorcy z reklamą nie jest ograniczony jedynie do jej biernego odbioru.
W przypadku, gdy reklama zainteresuje oglądającego może on pogłębić informacje zawarte na niej poprzez „kliknięcie” na reklamie i połączenie się z witryną reklamodawcy, gdzie znajdzie więcej informacji na temat reklamowanego produktu.Użytkownik sieci może również za pomocą poczty elektronicznej skontaktować się bezpośrednio z reklamodawcą by zaczerpnąć dodatkowych informacji o danym produkcie. Jeżeli uzyskane w ten sposób informacje skłonią klienta do dokonania zakupu może on tego dokonać za pomocą tego samego medium. Internet umożliwia połączenie elementów marketingu-mix (reklamy i sprzedaży) w obrębie jednego medium, co jest niemożliwe do realizacji w mediach tradycyjnych ze względu na brak interakcji.

 Uświadomienie klientom, że firma istnieje w Internecie wiąże się z poznaniem specyfiki sieci. Nie zawsze sprawdzone techniki i metody, znane z innych mediów mają swoje uzasadnienie w Internecie.Niezbędne jest wypracowanie nowych narzędzi, szczególnie w zakresie form reklamy, docierania do wybranych grup docelowych i mierzenia efektywności działań promocyjnych. Spowodowane jest to tym, że korzystając z sieci użytkownik ma dostęp do wszystkich jej zasobów i w pełni świadomie decyduje, z których z nich, kiedy i jak długo będzie korzystał. Z tego też powodu, reklama internetowa by przyciągnąć odbiorcę, musi być dla niego użyteczna i tak zaprojektowana aby użytkownik dobrowolnie chciał się z jej treścią zapoznać. Jest to przeciwieństwem reklamy w mediach tradycyjnych, gdzie odbiorca ma ograniczony wpływ na przekazywane treści, jest ich biernym odbiorcą.

Celem pracy było przedstawienie specyfiki Internetu, podstawowych różnic które należy uwzględnić przy projektowaniu internetowej kampanii reklamowej w odniesieniu do mediów tradycyjnych,.

Na podstawie przeprowadzonych badań i rozmów autora z ekspertami z zakresu reklamy internetowej, ciągle najpopularniejszą formą reklamy serwisu WWW jest banner,obecnie powszechnie widoczny w zasobach sieci. Niemniej nie jest to już prosty,graficzny pasek reklamowy, lecz coraz częściej moduł wbudowany w stronę WWW wykorzystujący najnowsze, zaawansowane technologie informatyczne. Często sam banner jest swoistym mikroośrodkiem WWW spełniających wiele użytecznych funkcji– zapoznanie klienta z dokładną ofertą, umożliwienie dotarcia do konkretnego działu sklepu internetowego, czy nawet zamówienie określonego produktu z jego poziomu. To właśnie zaawansowane technologie informatyczne będą stanowić o przyszłej formie reklamy w Internecie i docieraniu z nią do wybranej grupy docelowej, a rozbudowane bazy danych i wiedza o klientach wydatnie pomogą ten cel osiągnąć.

Należy jednak pamiętać, że sam banner reklamowy nie wystarczy by zaistnieć w sieci,gdzie w zasadzie nie jest reklamowany produkt, czy usługa, lecz poświęcona im strona WWW. Z tego też względu firma powinna zadbać by witryna była atrakcyjna z punktu widzenia użytkownika. Służą temu różnorodne techniki miksu marketingowego zaprezentowane w niniejszej pracy, a tylko właściwy ich dobór stanowi o sukcesie firmy w tym nowym medium. Za najważniejsze z nich autor uznał programy lojalnościowe, które odpowiednio zaprojektowane przyczyniają siędo  generowania odwiedzin firmowej witryny WWW, świadomości marki i budowy wzajemnych, partnerskich stosunków pomiędzy przedsiębiorstwem a klientem. Właściwe wykorzystanie programów lojalnościowych znacząco wpływa na osiągnięcie podstawowego celu reklamy –zwiększenia sprzedaży. Nie były one głównym przedmiotem pracy, ale jako że reklama nie może istnieć samoistnie, w oderwaniu od pozostałych elementów marketingu-mix, zostały krótko przedstawione.

Scharakteryzowane wymagania, jakie sieć postawiła reklamie, oraz możliwości, jakie jej zaoferowała, w pełni potwierdzają zatem słuszność postawionej we wstępie niniejszej pracy tezy:

„Możliwości Internetu, czynią go skutecznym narzędziem docierania i oddziaływania na konsumenta, pod warunkiem, że potencjał Internetu zostanie we właściwy sposób wykorzystany”.

Podczas pisania pracy największe problemy sprawiło dotarcie do materiałów dotyczących badań użytkowników sieci i aspektów prawnych reklamy internetowej. Było to spowodowane brakiem kompleksowych opracowań dotyczących reklamy w Internecie,jak i ze zrozumiałych powodów z niechęcią ujawniania danych przez agencje zajmujące się badaniem sieci. Z tego też powodu w pracy nie w pełni udało się przedstawić profil polskiego użytkownika Internetu. Również ograniczenia prawne związane z przeprowadzaniem akcji reklamowych w sieci nie zostały w pełni wyjaśnione. Niemniej są to dziedziny warte zbadania. Interesujące wydaje się być również zbadanie nowych, multimedialnych form reklamy i ich postrzeganiem przez użytkowników sieci. W tym jednak przypadku należy jeszcze poczekać na poprawę struktury i przepustowości globalnej sieci oraz na rozwiązania techniczne, umożliwiające akceptację nowych form reklamy przez witryny reklamobiorców.

Zbieranie materiałów pomocnych przy pisaniu pracy, studiowanie literatury z zakresu marketingu, przeglądanie zasobów Internetu, a przede wszystkim sam proces tworzenia pracy pozwolił autorowi na pogłębienie wiedzy dotyczącej teoretycznych i praktycznych aspektów reklamy. Rozmowy ze specjalistami z zakresu reklamy internetowej, udział w konferencjach poświęconych temu zagadnieniu dał autorowi okazję do poznania praktycznych metod wykorzystania Internetu w działalności reklamowej. To właśnie spotkania z osobami praktycznie wykorzystujących sieć w reklamie, sprawiły, że plan pracy ciągle zmieniał się i ewoluował by w końcu przybrać swój ostateczny kształt.Trudno jednoznacznie odpowiedzieć czy Internet zrewolucjonizuje sposób prowadzenia działań marketingowych i w ciągu najbliższych lat stanie się głównym polem prowadzenia działalności marketingowej przez firmy. Z pewnością jednak zajmie on stałe miejsce w ich akcjach promocyjnych.

Dodaj komentarz