Definiując istotę logistyki, jej składniki odnajdywaliśmy w całokształcie realnych procesów gospodarczych. Mikro i makro ujecie logistyki to skala rozpatrywanych zjawisk i procesów. Nie można wyjaśnić istoty i zakresu procesów logistycznych w skali makro, jeśli nie zdefiniujemy jej istoty w skali mikro.
Logistyka mikroekonomiczna to przede wszystkim logistyka podmiotu gospodarującego, logistyka w przedsiębiorstwie. W każdym systemie gospodarczym takie ujęcie ma podstawowe znaczenie dla zrozumienia istoty i treści logistyki.
Treść procesów logistycznych przedsiębiorstwa jest wyznaczana przede wszystkim przez przedmiot działalności i stopień złożoności realizowanych procesów gospodarczych. W każdym jednak przypadku mamy do czynienia z realnymi procesami logistycznymi. Złożoność i zakres procesów logistycznych są tym większe, im bardziej są skomplikowane procesy gospodarcze w przedsiębiorstwie. Jest to najlepiej widoczne w dwu skrajnych przypadkach: w przedsiębiorstwie handlowym, dysponującym ograniczonym asortymentem towarów, które sprzedaje je bezpośrednio konsumentom, oraz w wielkim przedsiębiorstwie przemysłu przetwórczego, posiadającym własną rozwiniętą sieć dystrybucji.
W pierwszym przypadku, mimo małej skali działalności gospodarczej i prostoty procesów logistycznych, występują wszystkie podstawowe składniki tych procesów,
a więc:
- realne procesy przepływu – zakup towarów od dostawców, transport, manipulacja „na wejściu” do przedsiębiorstwa, magazynowanie, zapasy, manipulacja „na wyjściu”, udostępnianie towarów i ich sprzedaż odbiorcom,
- procesy informacyjne – dotyczące zakupu, sterowania zapasami, sprzedaży,
- strumienie pieniężne – zapłata dostawcy, pozyskanie pieniędzy od odbiorców.
W wielkim przedsiębiorstwie produkcyjnym procesy te ulegają komplikacji, ale ich istota nie ulega zmianie. Celem zakupu surowców i materiałów jest ich przetworzenie w produkty gotowe, a nie ich dalsza odsprzedaż. To oczywiście zmienia charakter procesów, rozpadają się one na wiele faz i procesów cząstkowych. Struktura zapasów różnicuje się, powstają nowe ich rodzaje, o właściwych sobie funkcjach.
Złożoność wytwarzanych wyrobów oraz struktura produkcyjna i technologiczna procesów wytwórczych determinują strukturę zaangażowanych materiałów, miejsca gromadzenia zapasów itp. W dużym przedsiębiorstwie wiele czynności i cząstkowych procesów logistycznych powtarza się wielokrotnie, natomiast w przedsiębiorstwie handlowym te same czynności i procesy mogą występować tylko raz.
Istota procesów logistycznych w obu przedsiębiorstwach jest taka sama, lecz ich zakres i stopień złożoności są często ze sobą nieporównywalne. Złożoność tych procesów wyznacza także o wiele bardziej rozwiniętą ich infrastrukturę.
Przedsiębiorstwo, niezależnie od jego skali, ma podobne cele. W warunkach gospodarki rynkowej celem jest uzyskanie nadwyżki przychodów nad ponoszonymi kosztami, czyli osiągnięcie zysku. Całość procesów gospodarczych w przedsiębiorstwie, w tym procesy logistyczne, jest podporządkowana temu celowi.
Ujęcie logistyki w skali mikro możemy także odnosić do tych podmiotów gospodarujących, które nie są przedsiębiorstwami. W rzeczywistości gospodarczej występują podmioty, które prowadzą pewną działalność gospodarczą, ale nie są zorientowane na osiąganie zysku, lecz realizują inne cele, np. obronne, społeczne.
Stwierdziliśmy już uprzednio, że logistyka ma swój początek”” w działaniach wojskowych. Celem procesów logistycznych w wojsku jest zaspokajanie materialnych i innych potrzeb wojska.
Chcialabym, zeby na wszystkich stronaach mozna bylo znalezc tak ciekawe notki. Wszystko swietnie sie czyta, a informacje zawarte w notkach przydadza sie wielu z nas. Dziekuje.