Chełmno – walentynkowe miasto zakochanych

5/5 - (6 votes)

Nazwane mianem Miasta Zakochanych. Położone na dziewięciu wzgórzach, nad Wisłą, ok. 150 km od morza. Co to za miejsce? To na pewno nie Paryż. I nie Rzym. Lizbona też nie.
To miejsce znajduje się w Polsce, a dokładnie w województwie kujawsko-pomorskim.

To miasto to Chełmno – w 2008r. okrzyknięto je Najlepszym Produktem Turystycznym Polski oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czym zasłużyło na to miano? Przekonajcie się sami… 

„POLSKIE CARCASSONE”, „MAŁY KRAKÓW” I „MIASTO ZAKOCHANYCH®
Chełmno położone jest w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego i przez zmierzających nad morze turystów jest trochę niedoceniane i omijane. A szkoda, bo ma wiele do zaoferowania. Położenie na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej miało wpływ na nazwę miasta, która pochodzi od oznaczającego wzgórze słowa „chełm” (łacińska nazwa „Culmen” to z kolei szczyt lub wierzchołek). Ze względu na zachowanie wielu zabytków, a także średniowiecznej zabudowy wraz murami miejskimi często nazywane jest „polskim Carcassonne” lub „małym Krakowem”. Za sprawą relikwii św. Walentego (przechowywanej od stuleci w tutejszym kościele farnym) oraz corocznie obchodzonego tutaj hucznie Dnia Świętego Walentego, znane jest również, jako Miasto Zakochanych®.

SPACERKIEM PRZEZ CHEŁMNO

Spacer po Chełmnie najlepiej zacząć od wpisanej w 2005 roku na Listę Pomników Historii Prezydenta RP starówki. W jej obrębie koniecznie trzeba zobaczyć ciągnące się przez ponad 2 km średniowieczne mury obronne, powałęsać się po ułożonych w szachownicowy układ uliczkach i odwiedzić gotyckie kościoły. A na chełmińskiej starówce jest ich aż sześć, w tym najbardziej znany kościół p.w. Wniebowzięcia NMP (farny) z relikwiami św. Walentego – patrona zakochanych. Symbolem Chełmna jest również dominująca ponad doliną Wisły przepiękna panorama miasta, którą tworzą wysoko wznoszące się wieże chełmińskich kościołów.

W niejednym zwiedzającym zachwyt wzbudza gotycko-renesansowy ratusz – „perła architektury renesansowej na Pomorzu”. Na jego zachodniej ścianie można zobaczyć wzorzec średniowiecznej miary długości dla całego państwa krzyżackiego tzw. „pręt chełmiński” – 4,35 m. Ta znajdująca się w samym sercu miasta budowla to dawna siedziba władz miejskich, a obecnie Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Spacerując po chełmińskiej starówce warto również zatrzymać się na chwilę w okolicy Bramy Grudziądzkiej i przysiąść na „ławeczkach dla zakochanych”, ustawionych w parku Nowe Planty, w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera oraz przed budynkiem Urzędu Miasta. W tych miejscach zdecydowanie można poczuć urok Miasta Zakochanych.

IMPREZA, IMPREZA

W ciągu roku w Chełmnie organizowane są interesujące imprezy przyciągające coraz więcej turystów z kraju i zagranicy. Zakochani powinni koniecznie zaglądnąć tutaj 14 lutego.
Od jakiegoś czasu właśnie w tym dniu organizowane są w Chełmnie Obchody Dnia Świętego Walentego – wszystko za sprawą przechowywanej od stuleci w kościele farnym relikwii Świętego Walentego. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla świętowania Dnia Zakochanych. Dlatego właśnie Chełmno nazwane zostało Miastem Zakochanych, a nazwa ta – zastrzeżona w Urzędzie Patentowym.

Wybierasz się w przyszłym roku nad polski Bałtyk? Nie zapomnij zahaczyć o Chełmno – może się okazać, że zostaniesz tam dłużej, niż kilka godzin…

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

  • Więcej informacji o Chełmnie oraz aktualny kalendarz imprez znajduje się na stronie www miasta.
  • Chełmińska Informacja Turystyczna znajduje się w ratuszu przy Rynku 28, tel./fax (+48) 56- 686-21-04, mail: it@it.chelmno.pl
  • Miasto można zwiedzać spacerkiem, ale także na rowerze i wieczorową porą. Zobacz informacje na temat firm organizujących zwiedzanie miasta.
  • W najbliższym sąsiedztwie Chełmna można aktywnie spędzić. W okolicy znajduje się bowiem  Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, gdzie można uprawiać różnego rodzaju formy aktywnego spędzania wolnego czasu zarówno latem jak i zimą.

CIEKAWOSTKI

  • Prawo lokacyjne tzw. Przywilej Chełmiński, Prawo Chełmińskie (zawierające elementy prawa magdeburskiego, flamandzkiego i węgierskiego) nadane przez Zakon Krzyżacki 28 grudnia 1233 r., stało się aż do XVIII w. wzorcem do lokowania 225 miast
    (m.in. Warszawy, Gdańska, Torunia i nawet Wadowic) oraz 1364 wsi i wielu osad na terenie ówczesnego państwa krzyżackiego, Mazowsza i Małopolski.
  • Słynna „Akademia Chełmińska”, powstała z założonego w 1473 roku „Studium Particulare” (prawdopodobnie Mikołaj Kopernik uczęszczał do studium), była w latach 1756 – 1819 r. filią Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
  • Ksieni chełmińskiego klasztoru benedyktynek – Magdalena Mortęska przeprowadziła w 1605 r. reformę polskich zakonów benedyktynek. Wprowadziła szkolnictwo żeńskie przy klasztorach. Obecnie w podziemiach kościoła klasztornego p.w. św. Jana Chrzciciela
    i św. Jana Ewangelisty można zwiedzić jej kryptę.
  • Światowej sławy chirurg polski – dr Ludwik Rydygier w 1880 r. przeprowadził w swojej klinice w Chełmnie pierwszą na świecie operację żołądka.

Dodaj komentarz